Село Кручик Харківської області, його мешканці та активні громадяни, а також громадські організації, які прийшли на допомогу селянам, днями піддалися необґрунтованої інформаційній атаці з боку народного депутата України Ігоря Артюшенка. Цей народний обранець, виступаючи на брифінгу у Верховній Раді України 18 січня 2018 року, публічно заявив, що: «В селі Кручик і Павлівка Богодухівського району Харківської області так звані «антисланцеві активісти» разом з «Самопоміччю» провели начебто «збори громади» і прийняли рішення, що вони «самоорганізувалися, самовизначилися, об’єдналися за територіальною ознакою та прийняли рішення здійснювати владу безпосередньо».

Дані випадки так званого «безпосереднього самовизначення» за ініціативи «Українського вибору» Медведчука активно проводяться на Південному сході України. Ці всі дії мають конкретних організаторів. Тільки тут замість Пушиліна — так званим «голосом людей» є громадянка Антусевіч, а правову допомогу та координацію цих дій здійснюють депутати обласної ради від партії «Самопоміч» Бушковський та Кісіль. Хочу звернути Вашу увагу, шановні глядачі, що з приводу описаних мною подій, Богодухівським відділком поліції вже зареєстроване кримінальне провадження. Зважаючи на те, що наша держава знаходиться в стані війни, а Харківська область є прикордонною, я звертаюся до голови Служби безпеки України з проханням негайно вжити заходів для відновлення законності на території окремих районів Харківської області та припинення проявів сепаратизму. Також перевірити дії осіб, причетних до озвучених мною подій на можливу співпрацю з спецслужбами Російської Федерації». (https://www.youtube.com/watch?v=Jgum71-1-q0).

 

На нашу думку, цей текст депутат Артюшенко озвучив з корисливих міркувань, за оплатою, яка надійшла йому від осіб, причетних до цькування мешканців села Кручик, що відбувається в останні місяці. Фактично, зловживаючи своїм службовим становищем, депутат на замовлення певних осіб озвучив неправдиві відомості з метою залякування громадян, які борються за свої екологічні права, залякування екологічних активістів та представників широких громадських кіл. Однак, про все по порядку.

Село Кручик Богодухівського району Харківської області — село непросте. Історично відомо, що заснували його козаки Запорізької Січі, отже ще й досі вулиці цього населеного пункту місцеві мешканці називають не вулицями, а сотнями, і, як у старі добрі часи, сотня за сотнею готові захищати рідне село, рідну землю, рідну країну. Саме тут, у селі Кручик, народився наш просвітитель Василь Назарович Каразін, засновник Харківського національного університету, що носить зараз його ім’я. І саме В.Н.Каразін започаткував і сприяв у с.Кручик розвитку самоврядування, якраз при ньому і була організована Кручанська сільська дума. Дуже багато питань суспільного напрямку у ті часи кручани вирішували самостійно. А Європа та Україна тільки у ХХ та ХХI сторіччі будують систему ОТГ. Кручани в усі часи захищали рідну країну, зберігали українську мову та народні традиції, брали та беруть участь у АТО і як вояки, і як волонтери, і як благодійники…

Біда прийшла в село Кручик несподівано. На початку серпня минулого року компанія ТОВ «Харківенергопром» зненацька з’явилася у селі та нібито запросила селян на громадські слухання з будівництва газової свердловини. Громадські слухання — то є європейська процедура, яка необхідна для виявлення громадської думки та врахування громадських інтересів при реалізації будь-яких екологічно небезпечних проектів. Ця процедура гарантована Орхуською конвенцією, яку підписала та ратифікувала Україна (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_015), а також вітчизняним законодавством, зокрема, «Положенням про участь громадськості в прийнятті рішень у сфері охорони довкілля» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0155-04). А після підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, вимоги зазначеної конвенції стали й вимогами цієї Угоди. Якщо б хтось навмисне намагався порушити всі можливі норми в галузі організації громадських слухань, йому б не вдалося це зробити так брутально, як це відбулося у селі Кручик. Організатори акції не надали жодного графічного матеріалу, не розповіли про жодний з заходів безпеки, спрямованих на захист населення від впливу буріння та подальшого видобутку газу. Звісно, місцеві мешканці проголосували проти такої пропозиції, винесеної на слухання.

Адже жителі Харківщини краще, ніж будь-хто у світі знають про наслідки видобування газу для сільських районів. Саме на Харківщині відбулася трагедія біля села Хрестище Красноградського району, де кілька місяців не могли погасити пожежу на газовому родовищі, після чого було застосовано підземний ядерний вибух, але навіть його сили видалося замало для перемоги над вогнем. Сусідство газовиків та аграріїв є небезпечним і невигідним для останніх. Хлібороби страждають і через знищення доріг важкою технікою газовидобувників, і через забруднення навколишнього середовища, надмірне споживання води (аж до зниження рівня залягання ґрунтових вод), пожежонебезпечність видобутку та пов’язаних з ним об’єктів, багато інших факторів. У 1989-1990 роках мешканці с. Кручик на собі відчули наслідки буріння пошукових свердловин. На відстані 600 м від запланованої зараз свердловини бурили дві такі ж самі, тільки глибиною 400 м — відразу ж вода пропала і в колодязях, і у свердловинах місцевих мешканців, а та, яка залишилась, була з маслянистою плівкою і тухлим запахом, тобто зовсім непридатна для вживання. Ніхто за ці наслідки не поніс покарання ні в страшні радянські часи, ні пізніше, за Незалежності України. І тільки через 5 років вода відновилася, і то не у всіх домоволодіннях. Які ж гарантії привезли з собою на «громадські слухання» газові олігархи? Ніяких. «Все буде харашо, тому що завжди в нас було харашо» — ось єдина відповідь, яка лунала від гостей.

Програвши 16 серпня перші слухання, газовидобувники не схаменулися, не взялися за розум, не надали громаді села Кручик та екологічній громаді Харківщини ані необхідної документації, ані навіть матеріалів «Оцінки впливу на довкілля», які за українським законодавством мають бути доступними для усіх бажаючих. Замість того, вже 2 вересня, нехтуючи усім дотичним законодавством, газовидобувники за підтримкою деяких посадовців проводять наступні слухання. І знов громада виступає проти, незважаючи на залякування та погрози. Знов газова компанія не надає людям необхідну інформацію, знов замість діалогу — монологи можновладців та газових діячів. 9 вересня — нові слухання. Нові погрози, нові образи в бік селян від «шестірок» газових королів. І нове голосування «проти». П’ять слухань пережили мешканці с. Кручик та с.Павлівка (сусіднє село, в якому розташована сільрада) менш, ніж за півроку. Жодного разу не були виконані вимоги закону щодо розповсюдження інформації, строків обговорення, способів врахування громадської думки, ведення подібних заходів тощо.

У листопаді до членів громади с.Кручик та с.Павлівка приєднуються мешканці м.Богодухів і 24.11.17. проводять протестний мітинг біля приміщення Богодухівської райадміністрації. На цьому заході мітингувальники приймають резолюцію та передають її голові райдержадміністрації (в кабінеті, бо голова побоявся вийти до народу).

Не дочекавшись відповіді на це звернення і інші листи та звернення, селяни були змушені за допомогою громадських організацій, до яких вони звернулися за захистом своїх прав, самоорганізуватися і самостійно провести збори громади. На цих зборах громада одностайно прийняла звернення до Харківської облдержадміністрації, обласної Ради та Верховної Ради України. У цьому документі територіальна громада села звертається до адресатів з проханням про захист її прав і повідомляє про рішення заборонити будь-які роботи з газовидобування газу сланцевих товщ на 10 років, та інші подібні роботи до повного виконання усіх існуючих екологічних вимог, в тому числі — про проведення повноцінних чесних та відкритих слухань з оприлюдненням усіх матеріалів Оцінки впливу на навколишнє середовище та дотичних до них дозволів екологічних служб держави. Отже, ніяких сепаратистських закликів або медведчуківських гасел у патріотичному селі не було і близько.

Замість того, щоб врешті-решт виконати вимоги закону, газова компанія найняла депутата персонально оббрехати екологічних активістів та місцевих патріотів, які захищають екологію рідного краю. При цьому Артюшенко та його наймачі прикриваються програмою «Газ України», але забувають про програму «Хліб України», яка є не менш важливою.

Отримавши завдання про очерніння мешканців села Кручик, депутат Ігор Артюшенко не відвідав цей населений пункт, не поцікавився реальним перебігом подій та поглядами місцевих мешканців. З біографічних даних депутата відомо, що родом він з міста Запоріжжя, має освіту концертмейстера, лікаря та економіста, не має жодного легального відношення ані до видобутку газу, ані до компанії ТОВ «Харківенергопром», ані до села Кручик Богодухівського району. Пан Артюшенко займає у Верховній Раді декілька посад, ось їх повний перелік: Член Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції, Член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань проведення технічної експертизи будівельних робіт та перевірки ефективності використання бюджетних коштів при будівництві мостових переходів через річку Дніпро в місті Запоріжжя, Заступник співголови групи з міжпарламентських зв’язків з Словацькою Республікою, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Канадою, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Естонською Республікою, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Сполученими Штатами Америки, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Грузією, Член групи з міжпарламентських зв’язків з Австралією. Отже, за своїми обов’язками цей пан має опікуватися багатьма реальними проблемами, в коло яких не входить приниження честі та гідності мешканців сіл, які протистоять хамству газовидобувальників, вимагають екологічних та економічних гарантій власної безпеки, виборюють власні екологічні права, гарантовані Конституцією України та міжнародними угодами, підтриманими нашою державою.

Шановні адресати!

Просимо вас:

1). Провести розслідування можливої протиправної корупційної діяльності депутата Ігоря Артюшенка, зокрема, можливе порушення ним депутатської етики через матеріальну зацікавленість з боку газовидобувників.

2). Провести детальне розслідування щодо діяльності ТОВ «Харківенергопром» в селі Кручик та інших населених пунктах, пов’язаної з залякуванням громадян, залученням народних депутатів до цькування місцевих активістів та патріотів.

3). Провести перевірку ТОВ «Харківенергопром» на предмет корупційного підкупу народного депутата, керівництва Харківської обради, посадовців Харківської облдержадміністрації, керівників органів місцевого самоврядування та органів державної влади.

4) Провести перевірку розповсюдженої ЗМІ інформації про те, що головним беніфіціаром ТОВ «Харківенергопром» є пан Геннадій Буткевич, який нібито є власником мережі супермаркетів «АТБ» в Україні, а одночасно — власником мережі супермаркетів «Пуд» в окупованому Криму і офшорної кіпрської кампанії. Просимо перевірити, чи не йдуть податки від діяльності мережі «Пуд» в казну країни-агресора, Російської Федерації, чи не фінансується ТОВ «Харківенергопром» ФСБ РФ з метою нанесення незворотних екологічних наслідків для України. Перевірити, чи не є дії Артюшенка І, Буткевича Г.В., та ТОВ «Харківенергопром» однією із форм гібридної війни РФ проти України.

Ми вважаємо ганебними і неприйнятними діями залякування та цькування громадських активістів комерційними компаніями та представниками влади, які їх обслуговують на корупційних засадах. В усіх розвинутих країнах світу до громадської думки прийнято дослухатися, і лише у тоталітарних державах громадських діячів намагаються фізично або психологічно «зламати», щоб змусити народ поступатися своїми інтересами та правами заради забаганок бізнесу та влади. Вимагаємо покласти край цим недолугим діям, публічно, відкрито та всебічно розібравшись з цим випадком та покаравши усіх винних у залякуванні активних селян та екологічних активістів України.

З повагою,

Голова КР ГО «Зелений Фронт» Олег Перегон

Координаційна Рада ГО «Зелений Фронт»: О. Богданіс, І. Гуденко, А. Сосіпатров, В. Агафонов, О. Головко, І. Гончарова

Оставьте комментарий