Після захоплення терористичними угрупуваннями населених пунктів на сході України спочатку в російських та українських ЗМІ, а потім і на форумах, в соціальних мережах та з вуст у вуста почала активно поширюватися версія про зв’язок військових дій і покладів сланцевого газу, які, імовірно, зосереджені на території Донбасу.

Які ж обсяги сланцевого газу може бути видобуто на Донбасі в осяжній перспективі за мирних, відносно сприятливих умов?

Ресурси нетрадиційного газу на Донбасі

Ресурси нетрадиційного газу в регіоні зосереджені в межах Дніпровсько-Донецького басейну, що простягається з північного заходу на південний схід лівобережної частини України, оцінюються на рівні 2,15 трильйонів метрів кубічних (підкреслимо, що на даний час нетрадиційний газ на Донбасі не видобувається).

Вищезгадані оцінки, проте, отримані емпіричним шляхом, на основі узагальнених даних щодо геологічної будови регіону та типових показників газоносності сланцевих та/або інших порід, що містять природний газ. Реальні оцінки запасів, в свою чергу, можна буде зробити лише після проведення детальних геологорозвідувальних робіт, і передусім, за результатами розвідувального буріння та аналізів зразків геологічного матеріалу. Подібні роботи коштують дорого і тривають довго.

Підтверджені за результатами геологорозвідувальних робіт запаси нетрадиційного газу, в свою чергу, скоріш за все, будуть суттєво меншими від поточної прогнозної оцінки ресурсів.

Геологорозвідувальні роботи

Геологорозвідувальні роботи на великих територіях, з якими пов’язують наявність ресурсів нетрадиційного газу, вимагають значних інвестицій та можуть тривати роками.

Наразі, основні перспективи розвідки та видобутку нетрадиційного газу на Донбасі і в сусідніх регіонах України пов’язані з проектами компанії Шелл в рамках спільної діяльності з державною компанією Укргазвидобування та, окремо, на Юзівській ділянці нетрадиційних вуглеводнів.
009
В рамках спільного проекту з ПАТ «Укргазвидобування», договір щодо якого був підписаний у вересні 2011 року, компанія Шелл на сьогодні пробурила дві свердловини для розвідки газу ущільнених пісковиків на ділянках, розташованих поблизу Юзівської площі, однак підтвердження перспективності комерційного видобутку газу поки немає. Більш того, за повідомленнями компанії, одна із свердловин буде законсервована, оскільки після проведення гідророзриву показала недостатній дебіт природного газу, а буріння другої було завершено у березні 2014 року і гідророзрив пласта ще не проводився.

В межах Юзівської ділянки загальною площею 7 886 км квадратних компанія Шелл протягом 5 років геологорозвідувальних робіт планує пробурити 15 пошукових свердловин. Сума інвестицій на етапі початкового геологічного вивчення оцінюється в 410 мільйонів доларів. І тим не менш, результат такої діяльності не гарантований (наразі активні роботи на ділянці компанією Шелл призупинено, до завершення бойових дій).

Досвід першої свердловини компанії Шелл, як і досвід сусідньої Польщі, де, незважаючи на понад п’ять десятків пробурених пошукових свердловин за 7 років геологорозвідувальних робіт, поки не отримано комерційного притоку газу, демонструє, що далеко не всі свердловини на нетрадиційний газ будуть успішними.

Таким чином, ретельні геологорозвідувальні роботи, які зможуть дати відповідь на питання про наявність запасів нетрадиційного газу на сході України, триватимуть, щонайменше, 5 років, а перші суттєві обсяги природного газу можуть видобуватися не раніше, ніж за 10 років.

Швидкість видобування нетрадиційного газу

Однак, навіть в разі підтвердження в результаті геологорозвідувальних робіт наявності певних запасів нетрадиційного газу в регіоні, потрібні будуть роки або навіть десятиліття для нарощування промислового видобутку природного газу.

Промисловий видобуток нетрадиційного газу залежить від наявності високотехнологічного обладнання (бурові станки, насосні станції та інше обладнання для гідророзриву тощо), швидкості та ефективності його роботи, матеріалів, а також кваліфікованого персоналу і розвинутої супутньої інфраструктури. З огляду на відсутність досвіду видобутку нетрадиційного газу не лише в Україні, а й в Європі в цілому нарощування технологічних та людських ресурсів вимагатиме часу і відбуватиметься поступово.

Для прикладу, відповідно до прогнозу видобутку сланцевого газу на Олеській ділянці нетрадиційних вуглеводнів, при бурінні першої свердловини в 2015 році навіть за оптимістичного сценарію річний видобуток перевищить 1 мільярд метрів кубічних лише в 2022 році. Станом на 2030 рік обсяги видобутку сланцевого газу на Олеській ділянці можуть складати 2,8 мільярдів метрів кубічних на рік в песимістичному сценарії, 5,6 мільярдів метрів кубічних на рік – в базовому сценарії та 11,1 мільярдів метрів кубічних на рік – в оптимістичному сценарії. Аби досягнути таких обсягів видобутку потрібно пробурити близько 1000 свердловин, для яких необхідно буде біля 200 майданчиків площею від 1 до 3 гектарів.

До речі, за умови буріння однієї свердловини протягом 3 місяців для даної кількості свердловин необхідно, аби 20 сучасних бурових станків працювало протягом 12,5 років. Всього ж, в усій Європі станом на червень 2014 працює 147 бурових станків.

За нашими оцінками, до 2030 року обсяги видобутку на Юзівській ділянці можуть бути зіставними із видобутком на Олеській ділянці і сягнути 5 мільярдів метрів кубічних. За даними дослідження компанії KPMG, видобуток нетрадиційного газу може розпочатися через 6-7 років, а щорічні обсяги видобутку на Юзівській ділянці можуть складати 8-10 мільярдів метрів кубічних.

З огляду на вищенаведене, оцінки деяких російських ЗМІ про видобуток 150 мільярдів метрів кубічних сланцевого газу на рік і буріння 80-140 тисяч свердловин на українському Донбасі в найближчому майбутньому не викликають нічого іншого, окрім подиву. Цікаво, що російські ЗМІ, які до збройного конфлікту на сході України називали сланцевий газ мильною бульбашкою і вигадкою США, тепер з такою ж завзятістю пишуть про величезні запаси на сході України, які можуть забезпечити не лише потреби України, а й експорт до європейських країн.

Вартість видобутого нетрадиційного газу

Вартість видобутого нетрадиційного природного газу залежатиме від обсягу інвестицій, необхідних для буріння свердловини, та їх дебіту за весь час експлуатації. Відповідно до наших оцінок, собівартість видобутку сланцевого газу за різних сценаріїв може коливатися в широких межах від 139 до 1065 доларів за 1000 метрів кубічних. В усередненому сценарії (за умови вартості спорудження свердловини в розмірі 15,8 мільйонів доларів та загального видобутку 43,4 мільйонів метрів кубічних природного газу) собівартість природного газу може скласти 365 доларів за 1000 метрів кубічних, що відповідає поточним ринковим цінам на природний газ.

Таким чином, не варто розглядати нетрадиційний газ як дешеву альтернативу імпорту російського природного газу. При позитивному розвитку подій, нетрадиційний газ може бути конкурентним на ринку природного газу; тим не менш, в разі занадто високої собівартості нетрадиційного газу компанії просто не матимуть сенсу розвивати подібні проекти.

Отже, видобуток нетрадиційного газу на сході України вимагатиме мільярдних інвестицій, підтвердження наявності запасів в ході багаторічної геологорозвідувальної програми, а також розвитку цілої індустрії видобутку, включаючи інфраструктуру, сервісні компанії та людські ресурси. Чи могли імовірні 5 мільярдів метрів кубічних природного газу в 2030 році за ціною 365 доларів США за 1000 метрів кубічних стати причиною військових дій? На нашу думку, це питання риторичне.

Оставьте комментарий