На пошуковій газовій свердловині «Біляївська-400», розташованій у 45 км від Лозової, 25 листопада почали проводити гідророзрив пласта (ГРП).

Що відбувається на майданчику компанії «Shell», 28 листопада показали групі українських вчених, активістів-екологів та журналістам з Лозової та Слов’янська.
shell_33_(1)
Не плутати поняття

Перед початком екскурсії представники компанії роблять низку роз’яснень. Нагадують, що свердловину «Біляївська-400» «Shell» пробурила у рамках договору про спільну діяльність з держпідприємством «Укргазвидобування» і просять не плутати його з Юзівським проектом.

«Це два різні договори«, — наголошує Валентина Гекова, представник «Shell» зі зв’язків з місцевими громадами.

Друге уточнення — в Україні «Shell» шукає газ ущільнених пісковиків, а не сланцевий газ. У них трохи відрізняється технологія буріння: у пісковиках роблять вертикальні свердловини, а не горизонтальні, як у сланцях.
shell_34_
Повний цикл ГРП триватиме кілька тижнів

Гідророзрив на «Біляївській-400» проводиться у 7 етапів, пояснює Герт-Ян Беннекерс, спеціаліст «Shell» з проведення гідророзриву пласта. У нижній частині свердловини, на глибині приблизно 4,5 кілометрів по черзі роблять 7 тріщин у породі. Кожна до 75 метрів довжиною, а розкривається вона максимум на кілька міліметрів.

«Ущільнена порода — вона схожа на бетон, і навіть бетон кращий, тому що в ньому є зв’язок між порами. У цій породі його немає. Що нам необхідно зробити? Цими маленькими тріщинками якраз створити цей зв’язок«, — приєднується до пояснень інженер Лара Бекгазі.

У той момент, коли проходить екскурсія, на майданчику готуються до третього етапу гідророзриву — два провели у попередні дні. Завершити процес планують за 10 днів, а потім свердловину закриють.
shell_50_
ГРП не дасть повної відповіді

Як довго «Біляївська-400» стоятиме закритою, залежатиме від результату, який вона покаже, говорить Герт-Ян Беннекерс.

«Зараз ми будемо її консервувати. Але, якщо свердловина дуже гарна, то, я думаю, «Укргазвидобування» буде зацікавлене у ній«, — зазначив інженер.

Навіть якщо газ піде, за першими результатами розрахунки ніхто не робитиме: за словами Лари Бекгазі, з ущільненими породами ніколи нічого не можна знати наперед. Щось більш-менш конкретне у «Shell» знатимуть не раніше весни наступного року. Тоді на «Біляївській-400» планують провести випробування, повідомила Валентина Гекова.

Оставьте комментарий