За оцінками Адміністрації енергетичної інформації США, опублікованими у червні 2013 року, технічно видобувні запаси сланцевого газу на території України складають 3,6 трильйонів метрів кубічних (1,75% світових запасів). Раніше (у 2011 році) Адміністрація енергетичної інформації США оцінювала українські технічно видобувні запаси сланцевого газу на рівні 1,2 трильйонів метрів кубічних (0,6% від оцінених світових запасів), а загальні запаси – на рівні близько 5,6 трильйонів метрів кубічних. За даними звіту компанії Dixi Group, оцінки запасів сланцевого газу в Україні різняться і складають від 5 до 8 трильйонів метрів кубічних, з яких технічно видобувними є 1-1,5 трильйони метрів кубічних.

На території України знаходяться два основних родовища сланцевих порід, з яких можливе видобування природного газу, а саме: Львівсько-Люблінський басейн на заході країни (видобувні запаси сланцевого газу оцінюють на рівні 1,47 трильйона метрів кубічних) та Дніпровсько-Донецький басейн – на сході (видобувні запаси сланцевого газу оцінюють на рівні 2,15 трильйонів метрів кубічних).
yuzivska-area
В рамках першого тендеру на право першочергового укладання угод про розподіл продукції щодо проектів з видобування сланцевого газу, який був проведений в 2012 році, переможцями визначено компанії Шелл (Shell) та Шеврон (Chevron). Компанія Шелл отримала право на укладання угоди щодо розробки Юзівської ділянки (площа 7 886 км квадратних) на території Дніпровсько-Донецького басейну, а компанія Шеврон – на укладання угоди щодо розробки Олеської ділянки (площа 6 324 км квадратних) на території Львівсько-Люблінського басейну.

24 січня 2013 року Уряд України підписав угоду про розподіл продукції (УРП) з “Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.” і ТОВ «Надра Юзівська». Угода підписана терміном на 50 років.

Юзівська ділянка знаходиться на території двох областей: Донецької (Краснолиманський, Слов’янський, Олександрівський, Костянтинівський, Артемівський, Добропільський і Ясиноватський райони) і Харьківської (Балаклійський, Ізюмський і Барвінковський райони).

Компанія Шеврон станом на березень 2013 року знаходиться на етапі погодження угоди про розподіл продукції із органами місцевої влади.
Oles_sq
Олеська ділянка знаходиться на території Львівської (Буський, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Перемишлянський, Пустомитівський, Сокальський райони) та Івано-Франківської областей (Тлумацький, Галицький, Городенківський, Рогатинський райони).

Крiм того, про своï плани видобувати сланцевий газ на територiï Львiвсько-Люблiнського басейну повiдомила iталiйська нафтогазова компанiя Eni. У 2012 роцi Eni пiдписала договiр із ‘Надра Украïни’ та Cadogan Petroleum Plc про придбання частки 50,01% украïнськоï компанiï ТОВ “Західгазінвест”. ТОВ “Західгазінвест” наразi належить дев’ять лiцензiй на родовища нетрадицiйного (сланцевого) газу у Львiвському басейнi загальною площею 3,8 тис. км2. Компанiя та ïï партнери, зокрема британська Cadogan Petroleum, планують витратити близько $55 млн. на розвiдку сланцевого газу в Львiвському басейнi протягом 2012-2015 рокiв.

За даними дослідження компанії KPMG, початок видобутку сланцевого газу очікується через 6-7 років, а щорічні обсяги видобутку становитимуть 2-3 мілярди метрів кубічних для Олеської площі та 8-10 мільярдів метрів кубічних для Юзівської площі. В дослідженні, виконаному на замовлення Міненерговугілля міжнародною компанією ІНS CERA, старт видобутку сланцевого газу прогнозується на 2015 рік. Міністерство енергетики та вугільної промисловості оцінює прогнозні обсяги видобутку сланцевого газу на рівні 6-11 мільярдів метрів кубічних в 2030 році.

Таким чином, обсяги видобутку сланцевого газу залежатимуть від темпів інвестування у видобувну діяльність, розвитку регуляторної бази та підтвердження наявних видобувних запасів. За сприятливих умов, обсяги видобутку сланцевого газу можуть сягнути 10 мільярдів метрів кубічних протягом наступного десятиліття.

Оставьте комментарий